niedziela, 16 grudnia 2018

Obdaruj w te święta zwierzęta – czyli co zrobić z tekstyliami, których już nie potrzebujemy. Gdzie w Łodzi można oddać materiały w myśl nurtu zero waste.

Może nie żyjemy w stu procentach Zero Waste i na chwilę obecną nie wyobrażamy sobie zupełnie zrezygnować z kilku, kilkunastu produktów demonicznie postrzeganych przez ekologów i wielbicieli tego nurtu ale z pewnością staramy się żyć Less. Ograniczamy plastik, zużywamy mniej prądu i wody, na zakupy zabieramy płócienne torby, a większość naszych wydatków jest przemyślana. Wybieramy produkty lokalne, kupujemy kasze, ryże, bakalie na wagę, ja uczę się tworzyć kosmetyki i środki czystości samodzielnie ale o tym może kiedyś w odrębnym wpisie.


Również pozbywanie się zniszczonych  czy niepotrzebnych już rzeczy planujemy z głową. W tym celu zapisałam się do kilku grup ZW na portalu społecznościowym oraz na stronach, w których można sprzedać/oddać niechciane przedmioty. O ile z płytami, książkami czy meblami, które wymienialiśmy jakiś czas temu nie było problemu o tyle z tekstyliami jest już gorzej. Można oczywiście wrzucić do kontenera PCK i mieć problem z głowy ale można również wspomóc fundacje i schroniska dla zwierząt, u których materiały typu ręczniki, koce czy prześcieradła to towar deficytowy. My jesteśmy na TAK i chcieliśmy podzielić się z Wami tym pomysłem.
Na terenie Łodzi funkcjonuje kilka tego typu obiektów. Skontaktowaliśmy się z nimi i otrzymaliśmy pozytywny odzew. Zarówno Pani Asia z Przytul Kota, Pani Iza z Fundacji Kocia Mama jak i Pani Marta ze schroniska dla zwierząt z ulicy marmurowej zainteresowane są wsparciem rzeczowym. Poza tekstyliami wyżej wymienione ośrodki bardzo chętnie przygarną wszelki sprzęt do pracy ze zwierzakami, a więc akcesoria do zabawy, drapaki, kennele, kuwety czy kontenery. 

Poniżej przedstawiam dane kontaktowe do poszczególnych fundacji i schroniska.


Schronisko dla zwierząt z ul. Marmurowej 4; nr telefonu do kontaktu: 42 6567842 

Łódzka kociarnia. Pani Asia poinformowała, że z obawy na podrzucanie zwierząt pod ośrodek adres nie jest podany w sieci, dodatkowo nadmieniła, iż Kociarnia ma stałych wielbicieli i tekstylia nie są zawsze potrzebne – niemniej jednak warto się skontaktować; adres mailowy do kontaktu: fundacja@przytulkota.pl

Fundacja Kocia Mama z ul. Pryncypalnej 56; adres mailowy do kontaktu: kociamama@kociamama.pl

17 komentarzy:

 1. Trzeba pomagać zwierzakom. Dobrze wiedzieć o takich miejscach w Łodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Jesteś tego samego zdania, pozdrawiam świątecznie.

   Usuń
 2. o tym, ze uczysz sie tworzenia kosmetykow i chemii, chetnie poczytam. nie mieszkam niestety w lodzi, ale podsunelas mi pomysl. dziekuje ;) warto pomagac ;)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może warto stworzyć mapkę w swoim mieście? Koniecznie podeślij link :)

   Usuń
 3. Muszę zobaczyć gdzie coś takiego można zrobić w moim mieście!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę poszukać czy w moim mieście czegoś takiego nie ma.
  Pandora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nurt zero waste to fantastyczna sprawa. Sama staram się wprowadzać różne drobne zmiany w tym kierunku, a przekazanie niepotrzebnych materiałów na rzecz zwierząt, to cudowny pomysł! :)
  nicolestraveljournal - moda, podróże i lifestyle

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomyśl o wpisie na swoim blogu i daj cynk, super jeśli każdy zrobiłby wykaz miejsc w swoim mieście :)

   Usuń
 6. Do Łodzi mam daleko, a moje miasto (jak również okoliczne) są na tyle małe, że nic takiego nie funkcjonuje. Niemniej dobrze wiedzieć, że w Łodzi coś takiego jest i fajnie, że rozpowszechniasz te akcje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małe nie małe, może ktoś potrzebuje ubrań z sąsiadów? :)

   Usuń
 7. super pomysł, podziwiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeden z lepszych wpisów jakie czytałem

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia