czwartek, 15 sierpnia 2019

Jak rozmnożyć sedum buritto? Jak ukorzenić sukulent?

Z uwagi na to, iż post o rozmnażaniu zamiokulkasa zamiolistnego, którego wrzuciłam jakiś czas temu na bloga cieszy się dość dużym zainteresowaniem dzisiaj przybywam z wpisem poświęconym sedum buritto. Dla jasności - to nie jest potrawa rodem z Meksyku chociaż ten sukulent meksykańskie korzenie rzeczywiście ma.
Jeżeli zastanawiasz się więc w jaki sposób rozmnożyć sukulent, a dokładnie rozchodnik sedum burrito to zapraszam Cię na dzisiejszy wpis, dowiesz się jak najłatwiej rozsadzić sedum buritto, a także w jakich warunkach będzie czuł się najlepiej w Twoim domu.

Jakie warunki stworzyć Sedum Buritto?

Sedum Buritto nie jest rośliną wymagającą. Tak jak w przypadku większości sukulentów - lepiej o nich zapomnieć niż przelać, gdyż ich układ korzeniowy nie jest przyzwyczajony do zbyt dużej wilgotności. Z tego właśnie względu Sedum Buritto preferuje podłoże przepuszczające - warto w tym przypadku zdecydować się na wykonanie samodzielnie mieszanki ziemi z keramzytem lub żwirkiem umożliwiającym odpowiedni drenaż wody no i przede wszystkim - nie podlewać zbyt intensywnie!
Sedum Buritto to efektywna roślina ale i krucha. Łatwo uszkodzić delikatne opadające na doniczkę pędy w związku z czym dobrze jest roślinę umieścić w miejscu, w którym nie będzie narażona na ocieranie. U rośliny, która puściła już korzenie nie podlewamy mięsistych liści. Kwiat traktujemy podobnie jak kaktusy w okresie wegetacyjnym. 

Jak rozmnożyć Sedum Buritto z liścia? 


Sprawa wygląda naprawdę prosto. Najważniejsze to uzbroić się w cierpliwość gdyż o ile proces ukorzeniania nie trwa moim zdaniem długo to sam wzrost ciągnie się w nieskończoność. Mięsiste listki z dorosłej rośliny urywamy (niektórzy robią to żyletką, ja po prostu skubię i odkładam na bok), a następnie układamy lekko na podstawce z ziemią. Wystarczy niewielka ilość ziemi aby ukorzenić Sedum Buritto. Kiedy już mamy przygotowane "przedszkole" dla naszych maluchów codziennie spryskujemy je wodą z rozpylacza. Młode rośliny warto trzymać na słońcu gdyż w ten sposób przyśpieszymy cały proces. Nie odrywamy od ukorzenionej rośliny liści, z których sedum wyrasta. Pozwólmy na samoistny rozpad.

Zapraszam Cię do aktywności w komentarzach. Jestem ciekawa czy Sedum Buritto to sukulent, którego masz w swoich zbiorach, a także czy rozsadzasz je z liści czy przesadzasz całe pędy? To jak - który kwiat będzie kolejnym? 

18 komentarzy:

 1. Bardzo przydatny wpis :D Warto wiedzieć na przyszłość :D
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się, że wpis przypadł do gustu, zapraszam częściej :)

   Usuń
 2. Opisanej przez Ciebie rośliny nie mam, ale ostatnio rozmnażałam w ten właśnie sposób, z liści, drzewko szczęścia :))
  Pozdrawiam ciepło, Agness:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja w ogóle pierwszy raz słyszę o takiej roślinie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znałam przedtem nawet z nazwy tej rośliny :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią spróbowałabym powiększyć swoją kolekcje roślinek :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam sukulenty 😍 bardzo wartościowy wpis, który przyda mi się w przyszłości. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaskakujesz mnie tymi roślinkami, może dlatego, że zbytnią znawczynią nie jestem. Nie słyszałam o niej ale zawsze można czegoś się nauczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam tę roślinkę i też ją ukorzeniłam, w sumie sama, to zrobiła, bo opadło jej kilka listków i się ukorzeniły :D Nie wiedziałam, ze tak się nazywa :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam jeszcze o tej roślinie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety ja nie posiadam tej roślinki, ale poradnik jest bardzo przydatny. Będę wpadać częściej, żeby dowiadywać się ciekawych informacji!

  Obserwuję i pozdrawiam, Carpe diem

  OdpowiedzUsuń
 11. Zakupiłam jakiś czasu sedum buritto i będę próbowała ukorzenić dla koleżanki. Proszę powiedzieć, jak długo trzeba czekać na pojawienie się korzonków i pierwsze listki?

  OdpowiedzUsuń
 12. U mnie to przedszkole nazywam często szpitalem bo zazwyczaj walczę o ich życie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) ja zamierzam zdobyć tą roślinkę

   Usuń
  2. minął jeden dzień a ja już kupiłam ten cudowny okaz i będę rozmnażać bo w transporcie moja roślinka ucierpiała

   Usuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia